Ablakszigetelő
Miért használjunk ablakszigetelőt:
Bármilyen hihetetlenek tűnik, a hagyományos faablakok hézagainak megfelelő szigetelésével csaknem jobban, sőt esetenként eredményesebben javítható, mint az üvegrétegek számának növelésével vagy az üvegezés típusának megváltoztatásával.
Nem kétséges, hogy ez a legolcsóbban megoldható feladat és ugyanakkor a legnagyobb energia megtakarítást eredményezi az ajtó ablakszigetelés.
Általában a megengedettnél nagyobb légáramlást, filtrációt okozó hézagok abból keletkeznek, hogy a tok és a szárny közötti ütközőfelületek nem simulnak össze megfelelően (nincs ablakszigetelő anyag), valamint a tok és a falszerkezet közötti hézag, elhelyezési köz tömítése nem megfelelő. Ezekre azért hívjuk fel a figyelmet külön, mert a tok és az ablakszárnykeret közötti hézagra szükség van, különben az ablakszárny nem mozgatható, beszorul.
Nem áramlik azonban a mozgási hézagon át a levegő, ha az úgynevezett ütközőfelületek ( ahol a tokhoz ütközik az ablakszárny ) megfelelően zárnak. Ha viszont ezek a felületek nem simulnak össze , vagy esetleg nem érnek össze a tok vagy a szárny vetemedése miatt, akkor az így keletkező hézagokat mindenképpen tömíteni kell Azok a szigetelőanyagok, amelyekkel ez a tömítési feladatot megfelelően elvégzik, állandóan változnak a hézag nagyságától, formájától függően.
Figyelem! A rések elzárása vagy tömítése nem kerül sokba, de az energia igen!
Ablakszigetelő anyagok :
- Öntapadó ablakszigetelő szivacs
- Öntapadó ablakszigetelő gumi
- Nútba építhető ablakszigetelő gumi
Szigetelés elkészítése:
A megfelelő magasságú ablakszigetelő, ajtószigetelő kiválasztása:
Úgy kell méretezni, hogy a szigetelő az ablak illetve az ajtó becsukását követően maximum 30%-ban összenyomódjon. Amennyiben kicsit sem nyomódik össze, akkor nem is tömít, hiszen el sem éri a nyílás másik oldalát. A rés magasságának a megállapításához csináljon kis golyókat gyurmából, ragassza fel az ablakszárnyak záródó részére több helyen. Csukja be, majd nyissa ki. Mérje le a magasságokat a gyurmagolyóknál. Válassza ki a megfelelő méretű szigetelőt.
Öntapadó ablakszigetelő felragasztása:
- Felragasztáskor, tiszta száraz felületre ragassza fel a ablakszigetelő -t.
- A felület előkészítése: Ellenőrizze, hogy a festés nem pereg-e. Amennyiben igen, vagy fesse újra, vagy a leváló részeket távolítsa el!
- Tisztítsa le mosószeres vízzel az ablak és ajtókeret falcát. Zsírtalanítsa alkohollal, vagy benzinnel. Hagyja teljesen megszáradni.
- Vágja megfelelő hosszúságúra a szigetelőprofilt és válassza szét a szalag két felét.
- Nyújtás nélkül ragassza fel az ablakszigetelő -t.
Mit tegyek, ha festenem kell a nyílászárót, és öntapadó ablakszigetelő van rajta?
- Szedje le a régi ablakszigetelő anyagot, az esetleg rajta maradt ragasztót lakbenzinnel, vagy egyéb hígítóval távolítsa el.
- Fesse le a felületet és várja meg, amíg teljesen megszárad.
- Ragasszon fel új ablaktömítést, mert a régit már nem lehet ismét felhasználni..